Početna strana > Hronika > Novi zemljotres južno od nuklearke Fukušima
Hronika

Novi zemljotres južno od nuklearke Fukušima

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. mart 2011.

Južno od nuklearnog kompleksa Fukušima, u prefekturi Ibaraki, koji je oštećen u razornom zemljotresu i cunamiju 11. marta, danas je registrovan novi zemljotres jačine 6,1 stepen Rihterove skale, ali nije izdato upozorenje na opasnost od cunamija, saopštila je japanska meteorološka agencija.

Nuklearni kompleks nije oštećen u današnjem zemljotresu i nema opasnosti od cunamija, iako može doći do promene nivoa mora, javile su agencije.

Zgrade u japanskoj prestonici Tokiju su se tresle usled potresa, ali za sada nema vesti o pričinjenoj materijalnoj šteti, a iz predostrožnosti su privremeno suspendovani letovi na tokijskom aerodromu Narita.

U međuvremenu, japanski inženjeri su spojili strujni dalekovod sa reaktorom 2 i pokušavaju da sprovedu struju do njega kako bi sistemi za hlađenje mogli ponovo da prorade, preneo je Kjodo.

„Dalekovod je povezan sa reaktorom 2, ali dovod struje još nije uspostavljen. Struja ne sme biiti puštena pre nego što objekat u kome se reaktor nalazi ne bude potpuno proveren. Ako danas bude utvrđeno da nema problema u objektu, struja bi mogla biti puštena već sutra”, izjavio je portparol japanske agencije za nuklearnu bezbednost Fumijaki Hajakava.

Inženjeri u Fukušimi se nadaju da će sistem za hlađenje jezgra reaktora i vode u bazenima sa potrošenim gorivom proraditi kada bude obezbeđen dovod struje, ali imajući u vidu razmere oštećena nuklearke, nije izvesno da će sistem proraditi čak i ako struje bude bilo, rekli su predstavnici kompanije TEPCO koja rukovodi nuklearnim kompleskom.

Reaktori 1 i 2 dele isti strujni kabl, tako da bi, teoretski, oba reaktora mogla dobiti struju, pod uslovom da sistem i dalje funkcioniše.

Uporedo sa tim, inženjeri i dalje pokušavaju da ohlade pregrejane bazene sa potrošenim gorivom u Fukušimi posipanjem vode.

Problemi u nuklearnom komplesku nastali su kada su posle zemljotresa jačine 9,0 stepeni Rihterove skale, usled nestanka struje prestali sa radom sistemi za hlađenje ukupno šest reaktora koliko ih ima u Fukušimi.

U trenutku zemljotresa radili su samo reaktori 1, 2 i 3 i oni su tada automatski stali, ali veruje se da su se njihova jezgra delimično istopila zbog prestanka rada sistema za hlađenje, što je izazvalo emitovanje radioktivnih čestica.

Četiri od ukupno šest reaktora u Fukušimi pretrpeli su požare, eksplozije, oštećenja struktura u kojima su smeštena jezgra reaktora, kao i delimično topljenje ili porast temperature u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner